Przemówienie ks. dyrektora podczas jubileuszu

Dostojni Goście, Nauczyciele i Pracownicy naszej szkoły, Drodzy Rodzice, Uczniowie i Przyjaciele!

Nie ma dla gospodarza większej satysfakcji, niż widzieć dom, wypełniony gośćmi i przyjaciółmi. To niezwykły zaszczyt i wielka radość móc powitać Państwa na uroczystości z okazji 25-lecia istnienia Szkoły Katolickiej w Kartuzach.

Jubileusz szkoły jest okazją do wspomnień, które choć minione zawsze pozostaną w pamięci, a dźwięk szkolnego dzwonka przywołuje je ponownie. Trudno być obojętnym wobec miejsca, w którym pozostawiło się cząstkę siebie i część swojego życia. Każdy zakątek szkolnych korytarzy i sal lekcyjnych dzisiaj do nas przemawia, łączy bowiem przeszłość z teraźniejszością. Ten dzień to święto tych wszystkich, którzy naszą szkołę tworzyli i wpływali na jej atmosferę. To także święto uczniów zarówno tych obecnych, jak i absolwentów, którzy nas odwiedzają, niejednokrotnie napawają nas dumą i są największym prezentem i podziękowaniem, jaki otrzymuje nasza Jubilatka. Dzisiejsza uroczystość przypomina, że w naszej szkole najważniejszy zawsze był i będzie uczeń, duszą Szkoły – nauczyciel, a dumą – jej absolwenci. Ze szczególnym wzruszeniem myślimy dzisiaj o pedagogach, absolwentach i dobrodziejach, którzy odeszli. Pomimo że nie ma ich wśród nas, pozostawili po sobie niezatarty ślad swojego istnienia.

Jestem dumny, że to właśnie mi przypadła przyjemność organizacji tego wydarzenia. Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie.

Pozwólcie Szanowni Państwo, że powitam teraz gości, którzy zaszczycili dzisiejsze obchody swoją obecnością:

Witam serdecznie

– Ks. Biskupa Ryszarda Kasynę, Biskupa Diecezjalnego Diecezji Pelplińskiej, dla naszej szkoły Ks. Biskup jest również organem prowadzącym szkołę.

– p. ministra Marcina Horałę – sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, wraz z osobami towarzyszącymi: p. Pawłem Adamiakiem, i p. Michałem Sołtysiakiem,

– Wojewodę województwa pomorskiego – p. Dariusza Drelicha

– W imieniu pani Pomorskiej Kurator Oświaty – p. Jolantę Jankowskę – Żmich dyrektor Wydziału Organizacji i Pragmatyki Zawodowej

– Kapłanów: Ks. Dziekana Prałata Piotra Krupińskiego, Ks. Kanonika Ryszarda Różyckiego – proboszcza parafii pw. św. Kazimierza, która dzisiaj świętuje 40-lecie istnienia

– pana Mieczysława Grzegorza Gołuńskiego, Burmistrza Kartuz i na jego ręce składam podziękowania całemu wydziałowi oświaty w Urzędzie Gminy Kartuzy za wszelką pomoc w prowadzeniu szkoły.

– bardzo mi drogich moich poprzedników na stanowisku dyrektora tej szkoły: panią prezes Polskich Linii Oceanicznych Dorotę Arciszewską-Mielewczyk i pana dyrektora Mariana Gostkowskiego.

– przewodniczącego Rady Rodziców p. Łukasza Grzenkowicza a wraz z nim wszystkich Rodziców, tak bardzo zatroskanych o wychowanie i wykształcenie swoich dzieci.

– wszystkich nauczycieli, pracowników administracji i obsługi obecnie pracujących w naszej szkole, z panią wicedyrektor Krystyną Cieszyńską na czele.

Witam przyjaciół naszej szkoły, nauczycieli i pracowników, którzy są już na zasłużonej emeryturze, absolwentów, sponsorów, dobrodziejów, wszystkich zaproszonych gości, których nie wymieniłem z imienia i nazwiska, a których obecność jest mi bardzo miła, oraz zaprzyjaźnione media.

Dziękuję, że przyjęliście nasze zaproszenie i jesteście dzisiaj z nami, aby wspólnie cieszyć się tym wydarzeniem.

Na koniec szczególnie serdecznie witam Was kochani uczniowie, bo przecież to Wy jesteście w szkole najważniejsi. Szkoła to miejsce, gdzie ważna jest przyszłość, ale bardzo ważną rolę odgrywa także przeszłość.

Nie będę przytaczał w tym momencie historii naszej szkoły, bowiem zostanie ona ukazana w krótkiej prezentacji.

Szkoła to nie tylko budynek, to przede wszystkim ludzie, którzy ją tworzą, którzy się wspierają, mogą zainspirować, obudzić ciekawość i zmotywować do wspólnego działania. Nasza szkoła nigdy nie była jedynie miejscem czy instytucją, ale zawsze społecznością stworzoną przez uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli, którzy oddali jej swoje umiejętności, entuzjazm i serce. Wokół szkoły zawsze gromadziły się osoby twórcze, kreatywne, poszukujące najlepszych rozwiązań oraz otwarte i wrażliwe na potrzeby dzieci. Dzięki ich entuzjazmowi i zaangażowaniu udało się stworzyć Naszą Szkołę taką, jaką widzimy ją dzisiaj – przyjazną, z wyśmienitymi wynikami egzaminów zewnętrznych i otwartą na nowe wyzwania.

A teraz serdecznie zapraszam na akademię przygotowaną przez nasze najmłodsze dzieci oraz na film przedstawiający krótką historię szkoły. Za przygotowanie tej części uroczystości dziękuję pani Karolinie Treder, pani Paulinie Zambrzyckiej oraz panu Tomaszowi Drążkowskiemu.