Kolejny wyjazd na warsztaty językowe.

Tym razem nasza młodzież wyjechała z opiekunami na Maltę. Po przelocie i zakwaterowaniu u rodzin uczestnicy warsztatów wzięli udział w grze miejskiej „Treasure hunt”.

Po zapoznaniu się z okolicą przeszli na plażę w popularnej dzielnicy Bay Street. Tam mogli odpocząć w słońcu i spędzić czas wolny. Podczas spacerowania pomiędzy miasteczkami St. Julian’s i Sliema ogłoszono konkurs fotograficzny „The best of Malta”. Praca zespołowa, i kreatywność uczniów została zaprezentowana kolejnego dnia wraz z ogłoszeniem zwycięzcy konkursu.

Kolejnego dnia do naszych uczniów z Pomorza dołączyła w szkole grupa z Podkarpacia. Mieli okazję wymienić doświadczenia językowe podczas zajęć Tutorials. Po lekcjach wybrali się busem do Blue Grotto, gdzie na miejscu został rozstrzygnięty konkurs „The best of Malta” – zwyciężczyniami została grupa dziewczyn z klas V-VII.

Podczas zwiedzania oraz przejażdżki łodziami uczniowie mogli podziwiać majestatyczna linię brzegową z punktu widokowego oraz kilka magicznych jaskiń, łącznie z 30 metrowym łukiem rozciągającym się nad naszymi głowami. Wspaniałe, urokliwe miejsce robiło niesamowite wrażenie!

Valetta to stolica Malty,określana jest często jako Muzeum pod otwartym niebem. W środowe popołudnie uczestnicy warsztatów podziwiali jej okolice z tarasów widokowych, odpoczywali w pięknych ogrodach oraz zwiedzili najstarszy kościół pw. Matki Bożej. Widzieli niezwykłą fortyfikację i poczuli potęgę tej twierdzy. Jednakże fantastyczne umocnienia i naturalne piękno samego miasta to nie wszystko. Na tym niewielkim kawałku ziemi, niemającej nawet kilometra kwadratowego, jest mnóstwo atrakcji dla każdego. Brzmi to może banalnie, ale naprawdę tak jest. Nie bez powodu Valletta została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO (1980). Piękne miejsce, interesująca historia – warto było to zobaczyć!!!

Po powrocie z Valletty do Swieqi wszyscy przeszli wzdłuż nabrzeża, mijając plaże Mimi oraz Pembroke Heritage, gdzie pośród ruin z czasów wojny rosną rzadkie odmiany orchidei, a zwierzęta znalazły tu schronienie. Gdy doszli do Pembrok Rangers, mogli podziwiać zachód słońca.

Dzień czwarty był bardzo intensywny – przed południem szkoła, po obiedzie zwiedzanie Valetty. Ostatni dzień w LINK SCHOOL zakończył się rozdaniem uczniom certyfikatów zakończenia kursu na poszczególnych poziomach. Prowadzący zajęcia nauczyciele otrzymali od nas podziękowania i upominki z Kaszub.

Kolejne dni to zwiedzanie Mdiny, dawnej stolicy Malty, zwanej „miastem ciszy” (podczas przerwy przewodnik zaproponował nam najsmaczniejsze ciasto czekoladowe w okolicy Fontanella) i trzech miast – Senglea, Vittoriosa i Cospicua (nazywane również Isla, Birgu i Bormla). Uczniowie dotarli do St. Peter’s Pool (Basen św. Piotra). To niesamowite miejsce uznawane za jeden z najpiękniejszych naturalnych basenów na Malcie.

Kolejnym punktem programu był Marsaxlokk, wieś rybacka położona w południowej części wyspy, która słynie głównie z dwóch rzeczy: kolorowych łódek oraz odbywającego się wzdłuż nabrzeża targu.

Ostatni dzień pobytu zaczął się od wyjazdu do portu w Cirkewwa. Gdy dotarli do portu w Mgarr, ruszyli do Xlendi Bay – to jedno z najbardziej znanych miejsc na Gozo.

Powrót był z dodatkowymi przygodami. Będzie co wspominać. Wyjątkowo długi czas na lotnisku umilała nam Maja i Kasia.

ZDJĘCIA